Dit nye alternative mødelokale. Tør du et vildt projekt ??

November 24, 2025

Dit nye alternative mødelokale. Tør du et vildt projekt ??

2rethink bevæger sig ofte uden for de normale spor, møder nye mennesker og tænker frit på vores kunders vegne. Det er dét, vi mener med at gentænke. Og hvis du selv er en af de kreative sjæle, så er dette projekt måske lige dig.

Det smukke gamle træskib Madame, døbt Nini, står i dag i en lagerhal i Vallensbæk. Skibet blev bygget i 1937 af Knud Reimers til en svensk byggematador – og var engang et lille mesterværk. Senere fik det en dansk ejer, men årene var hårde, og i dag er det tydeligt, at tiden har sat sine spor. Drømmen om at gøre hende søklar igen lever stadig hos mange, men en total restaurering til sejlads vil kræve en massiv indsats.

Så hvordan giver man liv til et bevaringsværdigt skib, der fortjener en ny æra?

Her kom 2rethink ind i billedet. Vi blev bedt om at tænke i nye baner – og i visualiseringerne ser du vores idé:
Nini som jeres nye udendørs mødelokale. Et sted helt uden sammenligning. Et mødested, hvor samtalerne begynder af sig selv. Uden glasvægge. Uden kontorstøj.

Her tager man den vigtige én-til-én samtale. Her kan I åbne en flaske og fejre en sejr. Her kan man læne sig tilbage, løfte blikket og drømme højt sammen. Et mødelokale og en lille firmacafé, som ingen andre har.

Hvad kræver det?
Lidt plads – og lysten til at skabe noget unikt. Skibet kan overtages for ca. 100.000 kr. Hertil skal du regne med minimum 200.000 kr. til istandsættelse, alt efter ambitioner. For cirka 300.000 kr. får du altså et fuldstændig enestående udendørs mødelokale og café. Skibet kan flyttes til din lokation og restaureres både i Vallensbæk eller hos dig, alt efter aftale. Har du egne folk, der vil være med, er det helt fint.

Her handler det om at gøre noget, der både er bæredygtigt og giver arbejde til dygtige håndværkere – og måske samtidig inspirerer unge til at værdsætte godt, gammelt håndværk.
2rethinks rolle er simpel: Vi skaber forbindelsen. Det er det hele.

Vil du se skibet og lade fantasien få frit spil?
Så skriv til Jens på jens@2rethink.dk, så bliver du guidet videre og får mødt sælgers repræsentant.

OBS: Alle visualiseringer er AI-genererede og viser blot mulighederne. Skibet står i dag i sin oprindelige, slidte form – klar til en vild forvandling.