Suitclub vælger mødebokse fra os.

Oktober 08, 2026

Suitclub vælger mødebokse fra os.

To nye mødelokaler hos Suitclub – uden at bygge om

2RETHINK har leveret og installeret to mødebokse hos Suitclubs hovedkontor i Aarhus. En fleksibel løsning, der skaber plads til møder og fordybelse i en eksisterende fabriksbygning.

Fra fabriksbygning til moderne arbejdsplads

Suitclub har hovedkontor i en tidligere fabriksbygning i Aarhus. De store, åbne lokaler med højt til loftet og industrielle detaljer giver virksomheden nogle spændende fysiske rammer.

Men åbne lokaler har også deres begrænsninger. Der kan være langt mellem de områder, hvor medarbejdere kan trække sig tilbage til et fortroligt møde, en videokonference eller en samtale, der kræver ro.

Det er en udfordring, vi ofte møder hos virksomheder, der har indrettet sig i tidligere industri- og erhvervsbygninger. Kvadratmeterne er der allerede, men funktionerne mangler.

To mødebokse skaber nye muligheder

Hos Suitclub har 2RETHINK leveret to fritstående mødebokse, der fungerer som selvstændige møderum midt i de eksisterende lokaler.

Boksene er indrettet med komfortable siddepladser, bord, belysning og lydabsorberende indvendige overflader. De store glaspartier giver visuel kontakt til omgivelserne, samtidig med at de skaber en mere afskærmet ramme om møderne.

Løsningen giver Suitclub flere muligheder for at afholde mindre møder uden at skulle etablere traditionelle mødelokaler med nye vægge og omfattende bygningsarbejde.

Lokal montage og en samlet løsning

2RETHINK har stået for leverancen og koordineret montagen med lokale håndværkere i Aarhus.

Det er en vigtig del af vores arbejdsmetode. Vi kombinerer specialiserede produktionspartnere med lokale montører, så kunderne får en samlet løsning fra valg af produkt til færdig installation.

Nye funktioner i eksisterende kvadratmeter

Projektet hos Suitclub illustrerer en problemstilling, som mange virksomheder står med: Lokalerne har masser af plads, men mangler de rigtige funktioner.

I stedet for at bygge om kan fritstående møderum, akustikløsninger og fleksibelt inventar være med til at skabe en bedre arbejdsplads. Hos 2RETHINK hjælper vi virksomheder med at gentænke deres eksisterende kvadratmeter og omsætte uudnyttet plads til funktionelle løsninger.

Det handler ikke nødvendigvis om at få flere kvadratmeter. Det handler om at få mere ud af dem, man allerede har.